Zachęcamy do lektury najnowszego wywiadu z Arturem Dziamborem – członkiem Kongresu Nowej Prawicy i gorącym zwolennikiem zjednoczenia środowiska wolnościowego. Pod lupę trafiła aktualna sytuacja polityczna w Polsce i wizja wspomnianego zjednoczenia polskich wolnościowców.

wPunkt.pl: Rząd wycofał się z projektu ustawy, dotyczącego opłaty paliwowej. Sukces? Jeżeli tak, to kogo? Obywateli? Opozycji? Demokracji?

Artur Dziambor: Raczej z góry zaplanowana zagrywka mająca na celu tymczasowe odwrócenie uwagi od spraw ważniejszych. PiS proponuje podwyżkę podatku, lud się sprzeciwia, po czym wjeżdża Jarosław Kaczyński, cały na biało, uderza pięścią w stół i mówi DOSYĆ! Podwyżka tymczasowo odwołana, kolejny raz PiS uratował Polaków przed złymi politykami, którzy chcą sięgać do kieszeni obywateli. Dobrze, że mamy ten PiS!

wPunkt.pl: Niektórzy dopatrują się tutaj pewnej sprytnej gry politycznej – wycofanie się z tego projektu miało na celu złagodzenie nastrojów, by społeczeństwo łatwiej uległo w kwestii reformy sądownictwa? To realne, by obywatele byli rozgrywani w taki sposób?

Artur Dziambor: Obywatele są rozgrywani cały czas, właściwie od zawsze, ale od ostatniej dekady przez dwie polityczne mafie, nazywane ogólnie PO i PiS. Te dwie grupy polityczno – biznesowo – medialne doskonale podzieliły się wpływami w największych grupach społeczeństwa, pozostawiając na marginesie lewicę postkomunistyczną oraz prawdziwą prawicę wolnorynkową. W tym konkretnym przypadku każdy chyba gdyby miał wybór wolałby płacić 25 groszy mniej za litr paliwa, niż walczyć o stołki dla całkowicie anonimowych sędziów, szczególnie, że obiektywnie należy stwierdzić, że sądownictwo w Polsce jest w ogromym kryzysie.

wPunkt.pl: Przechodząc do samej reformy sądownictwa – jest Pan jej zwolennikiem, czy przeciwnikiem? Jakie konsekwencje (pozytywne i negatywne) pojawią się po jej ewentualnym wdrożeniu?

Artur Dziambor: Uważam, że w polskim sądownictwie powinno dojść do wielkich zmian, ale ta reforma to nie są żadne zmiany poza kadrowymi. PiSowi chodzi o to, że na wszystkich stanowiskach, we wszystkich instytucjach, na każdym najmniejszym polu, na jakie jest szansa mieć wpływ, należy wyrzucić ludzi, których nie mianowali i mianować swoich. A pozytywne, władza mówi, że po tej zmianie sądy będą działały sprawniej, cierpliwy jestem i poczekam z krytyką.

wPunkt.pl: Przechodząc od bieżącej polityki, do spraw, którymi żyje środowisko wolnościowe – Wielka Brytania nie okazała się chyba zbyt przyjazna wolnościowcom? Środowiska lewicowe skutecznie krzyżowały kolejne plany organizatorów pikniku wolnościowego…

Artur Dziambor: Lokalna Antifa okazała się bardzo skuteczna w manipulacjach i oszczerstwach w kierunku naszego środowiska. Wszędzie tłumaczyliśmy, że nie mamy nic wspólnego z tym co o nas mówią jacyś fanatycy i spotykaliśmy się ze zrozumieniem. Musieliśmy jednak uszanować fakt, że byliśmy gośćmi, stąd nie chcąc narażać właścicieli na jakiekolwiek negatywne konsekwencje, musieliśmy zmienić miejsce spotkania. Na szczęście organizatorzy Pikniku wykazali się wybitym profesjonalizmem, byli przygotowani na każdą okoliczność, stąd zarówno goście jak i uczestnicy spotkania właściwie nie odczuli, że dzieje się coś złego – tej siły żadna Antifa nie powstrzyma 😉

wPunkt.pl: Dawno nie było imprezy, którą odwiedziło tylu liderów najróżniejszych organizacji wolnościowych – niewątpliwie spójność ideowa jest wypracowana już od dawna, jak ze spójnością polityczną?

Artur Dziambor: Dążymy do niej. Ja osobiście robiłem co mogłem, aby nigdy nie doszło do rozłamu. Mam nadzieję, że konsekwencja w moich staraniach ku połączeniu środowisk da realne skutki. Proszę nie oczekiwać tego już, teraz, natychmiast. Pracujemy nad tym i jestem przekonany, że w 2019 wystartujemy raze… Tfu! wspólnie!

wPunkt.pl: Sławomir Mentzen na ostatnim forum wolnościowym przedstawił dwa scenariusze dążenia do realizacji ideałów wolnościowych w Polsce – według niego można albo starać się robić to małymi krokami, mając jedynie małą reprezentację np. w klubie Kukiza, albo walczyć o kilkudziesięcioosobową reprezentację w Sejmie angażując się w działania partii Wolność. On postawił na drugi wariant. Którą drogę Pan uważa, za potencjalnie skuteczniejszą?

Artur Dziambor: Na tym samym Forum, występując kilkadziesiąt minut po dr Mentzenie sam powiedziałem, że całkowicie się z nim zgadzam. Zawsze uważałem, że wolnościowcy muszą mieć silną i stałą reprezentację w Sejmie, dlatego czas aby wszyscy znaleźli się w jednym ruchu. Nie jest to łatwe, bo podziały są realne, ale myślę, że niewiele trzeba abyśmy wszyscy się dogadali.

wPunkt.pl: Rok 2019 będzie ostateczną próbą dla wolnościowców? Bo jeżeli ponownie okaże się, że środowisko wolnościowe będzie stać najwyżej na kilku przedstawicieli w Sejmie, to może będzie to sygnał, że ten naród zwyczajnie nie chce przekazać władzy w ręce ludzi o takich poglądach…

Artur Dziambor: Rok 2019 jest szansą dla wolnościowców, a ja głęboko wierzę, że ta szansa zostanie wykorzystana. Nigdy nie będzie tak źle, by stwierdzić, że Polacy nie chcą wolności, bo to nigdy nie będzie prawda. Polacy są okłamywani i manipulowani, chociażby brakiem przekazu wolnościowego w codziennych wydaniach telewizji informacyjnych. Miało być inaczej, ale niestety nowa władza postanowiła nie dzielić się uczciwie czasem antenowym. Trudno mówić o realnym poparciu, gdy wyborca nie ma równego dostępu do całego spektrum poglądów.

wPunkt.pl: Dziękuję za rozmowę, ostatnie słowa należą do Pana. Mile widziana duża dawka optymizmu!

Artur Dziambor: Rządy PiSu nie mają dziś konkurencji, ponieważ dawne wpływowe media nadal promują skompromitowanych, pustych ideowo polityków, którzy przez osiem lat psuli wszystko czego się dotknęli. Jest ogromna potrzeba na opozycję merytoryczną, a nie histeryczną. Wierzę głęboko, że taką opozycją będzie ekipa niosąca na sztandarach wolność gospodarczą, bo tylko taka postawa jest prawdziwie konkurencyjna dla postępującego socjalizmu, który wprowadzała PO, a teraz wprowadza PiS, tylko ciut szybciej. Trzymam kciuki za Wolnościowców!

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here