Anestiev (CC0), Pixabay

Obchodom 30. rocznicy strajków szczecińskich z 1988 roku towarzyszyć będą liczne koncerty, wystawy, piknik czy lekcje historii. Cykl wydarzeń „Szczecin’88. Tu zaczęła się wolność” rozpocznie się już 23 maja na terenie portu i potrwa do września. W celu upamiętnienia strajków powołano Komitet Obchodów.

W roku 1988 w strajkach w Szczecinie wzięli udział przede wszystkim kierowcy komunikacji miejskiej i portowcy. Edward Radziewicz, ówczesny przewodniczący Komitetu Strajkowego w porcie, powiedział, że był to pierwszy strajk w imieniu „Solidarności”.

– Pierwszy i chyba ostatni raz w historii ówczesnej „Solidarności” operatorzy wsiedli na sprzęt i niemalże zapraszali ZOMO-wców, by weszli do środka. Byli tak bojowo nastawieni, że po prostu chcieli tego starcia. Nigdzie w Polsce czegoś podobnego nie było – skomentował.

Zdaniem Andrzeja Milczanowskiego, członka ówczesnego Komitetu Strajkowego o wydarzeniach z roku 1988 nie wolno zapominać.

– Mogę się tylko cieszyć, że w 30. rocznicę strajków, to wydarzenie zostanie przypomniane szczecinianom, ale też obywatelom całej Polski. To ważne zarówno dla uczestników strajku, jak i ku pamięci potomnych – podsumował.

W 1988 roku Polskę ogarnęła fala protestów. 17 sierpnia rozpoczął się strajk w Szczecinie. Protestowali portowcy i pracownicy zajezdni tramwajowych i autobusowych oraz Zakładów Budownictwa Kolejowego. Były to najdłuższe strajki w powojennej historii miasta. Trwały 18 dni.

Komitet Honorowy obchodów 30. rocznicy strajków w Szczecinie liczy 10 osób. Tworzą go Edward Radziewicz, Andrzej Milczanowski, Andrzej Bieniek, Artur Balazs, Mirosław Kędzierski, biskup Stanisław Stefanek, Agnieszka Dąbrowska, ojciec Józef Łągwa, Jan Tarnowski i Mieczysław Ustasiak.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/radioszczecin.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here