congerdesign (CC0), Pixabay

W Norwegii naukowcom ze szczecińskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego udało się odnaleźć m.in. nieśmiertelnik, fragment porcelany z odciskiem palca czy łuski z pistoletu. Od kilku dni trwają prace na terenie byłego nazistowskiego obozu nieopodal Trondheim.

– Wśród dotychczasowych znalezisk są rzeczy potwierdzające obecność więźniów w tym miejscu. naleźliśmy wiele fragmentów tzw. porcelany wykonywanej w Falstad. Na niektórych z tych przedmiotów znaleźliśmy odciski palców. Jest to bardzo osobiste. Przybyła tu spora grupa polskich więźniów, o których tak naprawdę nic nie wiemy. Nie ma tu jednolitego pola grobowego. To są po prostu rozrzucone groby znajdujące się w pobliskich lasach i mamy nadzieję, że uda się nam pogłębić wiedzę na ten temat – powiedział dr hab. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM.

Obiekt w Falstad to jeden z większych w Norwegii nazistowskich obozów karnych, który powstał w roku 1941. W czasie niemieckiej okupacji przewinęło się tam 5 tysięcy osób.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/radioszczecin.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here