Bess-Hamiti (CC0), Pixabay

Przeciętna zachodniopomorska rodzina ma jedno dziecko. Powszechne są rozwody i dzieci ze związków nieformalnych. Na ten temat dyskutowani m.in. w czasie wtorkowej konferencji Rodzina Najważniejszą Wartością w Społeczeństwie, która miała miejsce w szczecińskim Urzędzie Wojewódzkim.

Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie podkreśla, że profil rodziny w zachodniopomorskim znacznie różni się od tego na południu kraju. Wpływ na to ma w dużej mierze obecność ludności napływowej. Ludzie są młodzi i często nie mają odpowiedniego wzorca, czego skutkiem jest duża liczba rozwodów w Szczecinie.

– Do 2011-2012 roku byliśmy ewidentnym liderem. Od 2014 roku na szczęście trochę spadamy z pudła. Już nie jesteśmy na pierwszym miejscu, ale ciągle jeszcze gdzieś w piątce województw o bardzo silnych tendencjach rozwodowych – dodała Rybarska-Jarosz.

Najwięcej jest rodzin z jednym dzieckiem. To jednak powoli się zmienia i coraz więcej ludzi decyduje się na większą ilość dzieci.

– Z tego co obserwuje 2+2 to jest standard. Większość moich znajomych ma dwójkę i więcej dzieci. To chyba zależy, kto jaki ma system wartości. Otaczam się takimi znajomymi, dla których rodzina to podstawa. Odnawia się moda na większe rodziny – mówią mieszkańcy.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/radioszczecin.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here