AlexanderVlasov (CC0), Pixabay

Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Paweł Adamczyk powiedział, że program „Mewa” to naturalna konsekwencja dotychczasowych działań miasta, które dąży do poprawienia jakości powietrza.

Nowy program zakłada 55% dofinansowania dla tych, którzy zdecydują się na zamianę pieca węglowego na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Projekt będzie głosowany już na najbliższej sesji rady miasta. W tym roku jego realizacja ma kosztować 600 tysięcy złotych.

– Program jest wieloletni i nie jest to program na 2018 rok. W kolejnych latach mówimy już o kwotach 1,5 mln złotych i w zależności od potrzeb będziemy angażować więcej środków – powiedział Adamczyk.

Podczas tegorocznej zimy w Szczecinie wielokrotnie przekroczono dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Zdaniem kominiarzy wynika to także ze stanu technicznego samych kominów.

– Czasami przydałaby się maska gazowa, jak człowiek jest na kominie i te kominy zaczynają dymić. Podstawowym warunkiem prawidłowej pracy przewodu kominowego, a tym samym paleniska, jest szczelność komina. Wiem o czym mówię, bo zaglądam do komina. Dysponuje sprzętem, dzięki któremu to widzę – podsumował mistrz kominiarstwa Wiesław Misztela.

W mieście jest ponad 6 tysięcy pieców kaflowych w budynkach komunalnych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/radioszczecin.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here